Události

Výroční zpráva DCGI za rok 2016

Byla zveřejněna výroční zpráva DCGI za rok 2016, která je součástí výroční zprávy fakulty.

vz-dcgi-2016.jpg

Výstava SEMESTRALE (XVI)

Výstava prací studentů vzniklých v zimním semestru akademického roku 2016/2017 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestralexvi.jpg

Zahájení výstavy ve středu 29. 3. 2017 v 18:00 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Oceněné práce:

Kresba: Veronika Plátková
Grafický design: Dominika Palivcová

Série přednášek HRY + FILM + GRAFIKA

Popularizační přednášky na Science Café

V rámci série přednášek Science Café pro širší veřejnost seznámil prof. Ing. Jiří Žára, CSc. posluchače v Praze a v Broumově s historií, současností a blízkou budoucností virtuální a rozšířené reality. Záznamy z jeho přednášek jsou volně k dispozici na webu.

Praha, 11. října 2016 Broumov, 13. ledna 2017
Záznam přednášky Záznam přednášky

Ceny děkana za prestižní disertační práce uděleny doktorandům DCGI

Dne 11. 1. 2017 udělil děkan FEL před Vědeckou radou FEL ceny za prestižní disertační práce našim dvěma úspěšným doktorandům. Blahopřejeme!

Ing. Michal Lukáč, Ph.D. Ing. Michal Hapala, Ph.D.
oceněná práce oceněná práce
Example-based Creation of Digital Imagery Data Structures and Algorithms for Interactive Ray Tracing
školitel: prof. Ing. Jiří Žára, CSc. školitel: doc. Ing. Vlastimil Havran, Ph.D.
školitel specialista: doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D.

současné pracoviště

současné pracoviště
Adobe Research Warhorse Studios

StyLit v Pražské technice

V aktuálním čísle časopisu Pražská technika vychází popularizační článek o algoritmu StyLit.

Virtuální realita v Českém Rozhlase v Magazínu Leonardo - 7. 12. 2016

Ve středu 7. 12. 2016 byl hostem Magazínu Leonardo Českého Rozhlasu prof. Ing. Jiří Žára, CSc., který se odborně vyjadřoval k otázkám praktického využití virtuální reality dnes a v budoucnu.

Záznam pořadu je uložen v archivu ČR, diskutované téma běží v pozoruhodném čase 13:13.

20. Studentský vědecký seminář User Interfaces na HTW Dresden

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2016 se konal v budově HTW Dresden (University of Applied Sciences in Dresden) již dvacátý ročník studentského vědeckého semináře User Interfaces.

Studenti přednášeli o svých výsledcích dosažených ve výzkumných projektech, kterých se účastnili formou diplomových, bakalářských nebo studentských prací (program workshopu zde). Tématicky byl seminář zaměřen na problematiku uživatelských rozhraní a počítačové grafiky. Pořadateli semináře byli Katedra počítačové grafiky a interakce ČVUT FEL a Fakultaet Informatik HTW Dresden. Tento seminář má již dlouhou tradici a je prostředkem jak u studentů magisterského a i bakalářského studia vzbudit zájem o vědeckou činnost. Vychází se z toho, že nedílnou součástí vědecké práce je i schopnost presentovat výsledky své práce na mezinárodním fóru v anglickém jazyce. Celá řada studentů, kteří se v minulosti tohoto semináře zúčastnila, pak nastoupila do doktorského studia, kde často pokračovala v práci na tématech presentovaných dříve v rámci semináře.

Po dvaceti letech lze hodnotit seminář velmi pozitivně. Jednak neustále roste kvalita přednesených příspěvků a jednak i komunikační schopnosti studentů v anglickém jazyce se stále zlepšují. Je snahou, aby se seminář svým charakterem co nejvíce přibližoval formátu běžných mezinárodních konferencí. Proto byl v roce 2015 vydán sborník abstraktů, kde byly uvedeny stručné informace o jednotlivých příspěvcích. Příspěvky v letošním roce budou vydány formou technické zprávy HTW Dresden kde příspěvky budou mít formu rozšířených abstraktů (extended abstracts). Obecně lze říci, že studenti hodnotí seminář velmi pozitivně a shledávají jej přínosným.

Za FEL se workshopu zúčastnili následující studenti:

 • Bakalářské studium: Gintner Vojtěch, Szczurková Jana, Riganová Michaela
 • Magisterské studium: Novák Vojtěch, Dzurenko Martin
 • Doktorské studium: Kutíková Anna, Balata Jan
htw1.jpg htw2.jpg

StyLit na Adobe MAX 2016

Algoritmus StyLit vyvinutý na naší katedře byl 3. listopadu 2016 v 18:00 pacifického času prezentován na prestižní konferenci Adobe MAX v San Diegu (viz atmosféra v publiku a záznam celého vystoupení). U příležitosti této události bylo ohlášeno vydání interaktivního dema. Zájemci si nyní mohou tento algoritmus vyzkoušet v praxi.

Socha Diany – Memento

Co nejsrdečněji zveme na slavnostní zahájení, odhalení a rozsvícení sochy bohyně Diany ve středu 12.10.2016 od 19:00 v Letenských sadech. Akce bude ukončena 4. 11. 2016. Informace o vývoji situace bude možné průběžně najít na speciální facebookové stránce, která bude návštěvníky informovat o vzniku sochy, celé události a pohnuté historii původního originálu. Více informací o přípravě projektu světelné sochy najdete na stránkách IIM

StyLit v České televizi a rozhlase

V sobotu 24.09.2016 odvysílala Česká televize na programu ČT24 reportáž o algoritmu StyLit, na jehož vývoji se podíleli členové naší katedry. V reportáži vystoupili doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D. a akad. mal. Lucie Svobodová.

O algoritmu StyLit odvysílal 29.08.2016 reportáž i Český rozhlas na stanici Plus v pořadu Ranní Plus. Zde vystoupil bývalý člen DCGI Ing. Michal Lukáč, Ph.D.

Rozhovor o algoritmu StyLit s doc. Sýkorou odvysílalo Radio Zet 31.08.2016.

Rozhovor s Adamem Sporkou v časopise Score

Score, tradiční český časopis o počítačových hrách, uveřejnil v rámci série rozhovorů s tvůrci počítačové hry Kingdom Come: Deliverance rozhovor s Adamem Sporkou, členem naší katedry, o jeho práci na hudbě pro tuto hru.

Článek v magazínu Cartoon Brew

Populární on-line magazín Cartoon Brew publikoval článek o algoritmu StyLit, na jehož vývoji se podíleli členové naší katedry: Ing. Jakub Fišer, Ing. Ondřej Jamriška, Ing. Michal Lukáč, Ph.D. a doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D..

Profesor Pokémon Žára v ČT1 Studio 6 - 27. 7. 2016

Ve středu 27. 7. 2016 v 7:40 byl hostem ranního vysílání Studia 6 prof. Ing. Jiří Žára, CSc., který se odborně vyjadřoval k novému hernímu fenoménu posledních dnů - mobilní hře Pokémon GO - a obecně k problematice rozšířené reality (AR).
Záznam rozhovoru je uložen v archivu pořadů ČT.

DCGI na prestižní konferenci SIGGRAPH 2016

DCGI bude prezentovat článek na konferenci SIGGRAPH 2016 (Anaheim, USA):

StyLit: Illumination-Guided Example-Based Stylization of 3D Renderings

Článek byl vybrán také do prezentačního videa konference: SIGGRAPH 2016 - Technical Papers Trailer.

Úspěch projektu Naviterier v programu Laboratoř Nadace Vodafone

Projekt Z.Míkovce a J.Balaty nazvaný Naviterier se umístil na 2-3 místě v programu pro společensky prospěšné projekty Laboratoř Nadace Vodafone 2015/2016. S dalšími dvěma týmy se zúčastní v žáří konference Social Capital Markets (SOCAP) v Silicon Valley v San Franciscu.

naviterier.jpg

Reportáž ČT24 Studio 6 - 19. 4. 2016

V úterý 19. 4. 2016 v 7:40 vystupovali prof. Ing. Jiří Žára, CSc. a Bc. Ondřej Okluský, student oboru Počítačová grafika (program Otevřená informatika), v ranním vysílání Studia 6.
Záznam rozhovoru na téma „ČVUT vyučuje vývoj počítačových her“ je uložen v archivu pořadů ČT.

Přednáška - Visual Computing and Comparative Visualization (vloženo 6.4.2016)

Přednášející: Eduard Gröller (TU Vienna)

Datum konání: pátek 15. dubna 2016, 11:00 - 12:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

Visualization and Visual Computing use computer-supported, interactive, visual representations of (abstract) data to amplify cognition. In recent years data complexity and variability has increased considerably. This is due to new data sources as well as the availability of uncertainty, error and tolerance information. Instead of individual objects entire sets, collections, and ensembles are visually investigated. This raises the need for effective comparative visualization approaches. Visual data science and computational sciences provide vast amounts of digital variations of a phenomenon which can be explored through superposition, juxtaposition and explicit difference encoding. A few examples of comparative approaches coming from the various areas of visualization, i.e., scientific visualization, information visualization and visual analytics will be treated in more detail. Analysis techniques which combine visualization and simulation to assist decision making in flooding scenarios, indoor lighting design and city planning will be discussed. Given the amplified data variability, comparative visualization techniques are likely to gain in importance in the future. Research challenges, directions, and issues concerning this innovative area are sketched at the end of the talk.

Výroční zpráva DCGI za rok 2015 - (vloženo 29. 3. 2016)

Byla zveřejněna výroční zpráva DCGI za rok 2015, která je součástí výroční zprávy fakulty.

vz-dcgi-2015.jpg

Výstava SEMESTRALE (XV)

Výstava prací studentů vzniklých v zimním semestru akademického roku 2015/2016 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestralexv.jpg

Zahájení výstavy ve čtvrtek 7. 4. 2016 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Katedra DCGI získala statut NVIDIA GPU Research Center

crc_logo.jpg Začátkem roku 2016 byla katedra DCGI zařazena mezi Výzkumná centra GPU firmy NVidia. Díky tomuto statutu máme k dispozici zdarma nejnovější grafické karty (např. Tesla K40) pro potřeby našeho výzkumu v oblasti real-time grafických metod.

Status GPU research centra pro ČVUT sdílíme s FJFI.

Projekt Naviterier postupuje do dalšího kola Laboratoře Nadace Vodafone

Projekt Z.Míkovce a J.Balaty nazvaný Naviterier byl vybrán mezi tři nejlepší technologické projekty, které budou v akceleračním programu Laboratoř Nadace Vodafone bojovat o absolutní vítězství.

NaviTerier Conversation je mobilní konverzační navigační systém pro osoby se sníženou schopností orientace a navigace (nevidomí, vozíčkáři, senioři) postavený na generování popisu trasy na základě speciálně upravených mapových podkladů a dat teleasistenční služby (Navigační Centrum SONS).

vodafone_naviterier.jpg

Přednáška Adama Sporky o adaptivní hudbě v Kingdom Come: Deliverance na GDS 2015

Hudba v Kingdom Come: Deliverance reaguje na to, co hráč udělá. Z tiché a příjemné hudby se v momentě útoku NPC promění na vzrušující a dramatickou stejně, jako se promění z neutrální na temnou, když vstoupí hráč do tmavé jeskyně. To vše je třeba dělat rychle aby si toho hráč nevšiml a s použitím skladeb, které jsou rozmanité, ale stále konzistentní.

Přednáška ke shlédnutí na youtube. Recenze přednášky na games.cz.

Článek v Hospodářských novinách

Ve středu 21.1.2016 vyšel ve speciální příloze Hospodářských novin článek o projektu Ink-and-Ray na kterém se podíleli členové naší katedry: doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D. a Ing. Ondřej Jamriška.

Reportáž ČT24 Studio 6

Ve čtvrtek 14.1.2016 v 7:20 vystupoval prof. Ing. Jiří Žára, CSc. v ranním vysílání Studia 6.
Záznam rozhovoru na téma Virtuální realita realitou je uložen v archivu pořadů ČT.

Reportáž ČRo Plus

V pondělí 28.12.2015 v 7:20 odvysílal Český rozhlas na stanici Plus reportáž o projektu Ink-and-Ray , kde hovoří členové DCGI: doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D. a prof. Ing. Jiří Žára, CSc..

Dokument na ČT2

V neděli 29.11.2015 v 18:15 odvysílala České televize na programu ČT2 dokument s názvem Bytosti a aparáty z cyklu Jednou nohou v absolutnu, vystoupili v něm členové DCGI: doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D. a Ing. Roman Berka, Ph.D..

DCGI míří do Vesmíru

Seriál našich popularizačních článků o počítačové grafice začal od podzimu 2015 vycházet v časopise

Cena za organizaci nejlepší sekce na CogInfoCom 2015

Doc. Ing. Zdeněk Míkovec, Ph.D. získal ocenění Best Session Award Award na konferenci 6th IEEE International Conference on Cognitive Infocommunications 2015 za organizaci sekce Accessibility of CogInfoCom Systems.

Výstava SEMESTRALE (XIV) - vloženo 12.10.2015

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v letním semestru akademického roku 2014/2015 v rámci předmětů Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová) a KMA (Ing. Roman Berka, Ph.D., Ing. David Sedláček, Ph.D.).

semestralexiv.jpg

Zahájení výstavy ve čtvrtek 15.10.2015 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, Praha 2 (vedle studentské pracovny TRIANGLE)

Oceněné práce:

Kresba: cena neudělena
3D render: Ondřej Chvíla

Cena za nejcitovanější článek na HPG 2015

Článek doc. Ing. Vlastimila Havrana, Ph.D.: On building kd-Trees for Ray Tracing, and on doing that in O(N log N) získal ocenění Test-of-Time 2006 Award na konferenci HPG 2015:

Rozhovor s Danielem Sýkorou

Rozhovor se členem naší katedy doc. Ing. Danielem Sýkorou, Ph.D. si můžete přečíst na AbcLinuxu.cz

Výstava v galerii NoD - Lucie Svobodová: Transfer

Autorka ve své virtuální instalaci tematicky navazuje na projekt Františka Pecháčka - Oceán. V prostoru galerie Video NoD zhmotní živel větru. Divák bude mít tak možnost zakusit jej nejen po fyzické stránce, ale především osobním vtažením do virtuální reality.

Jedná se o unikátní galerijní projekci 360° (navazující projekční plochy kolem dokola jedné místnosti) názvané Transfer, ke které vytvořil Adam Sporka úžasnou zvukovou kompozici a absolvent z naší katedry Josef Kortan animaci přírodního živlu - větru. S realizací díla pomáhal David Sedláček.

8. června 2015 začala letní škola PULSEE pod vedením Bozkurta Karasu (vloženo 8.6.2015)

Dnes v Institutu intermédií začala letní škola PULSEE pod vedením Bozkurta Karasu (MIT, Cambridge, USA). Intenzivní workshop bude zakončen veřejnou prezentací závěrečných prací 19.6. od 14:00 v IIM. Pokračování bude týž den večer na divadelní lodi Tajemství-Bratří Formanů, kde proběhne afterparty. Setkají se zde studenti a profesionálové z oblasti intermediální tvorby. Všichni jste srdečně zváni!

Související odkazy:

Už to běží...

Afterparty proběhne ve spolupráci s Partner.

DCGI na prestižních konferencích SIGGRAPH a Eurographics (vloženo 1.5.2015)

Ceny za nejlepší článek a prezentaci na SCCG 2015 (vloženo 30.4.2015)

Ing. Ladislav Čmolík, Ph.D. získal první cenu za nejlepší článek a druhou nejlepší prezentaci na konferenci SCCG 2015 a to za článek Automatized Summarization of Multiplayer Games:

Ceny za nejlepší článek, prezentaci a video na CESCG 2015 (vloženo 30.4.2015)

Student DCGI Ing. Tomáš Pastýřík získal první cenu za nejlepší článek a prezentaci na studentské konferenci CESCG 2015:

Diplomovou práci, z níž vzešel oceněný článek Order Independent Transparency with Non-local Opacity Modulation for 3D Meshes, vedl Ing. Ladislav Čmolík, Ph.D.

První cenu za nejlepší video obdržel student DCGI Ing. Daniel Mikeš:

Ten na CESCG 2015 prezentoval článek Real-time Water Simulation with Wave Particles on the GPU, který vznikl v rámci diplomové práce vedené doc. Ing. Jiřím Bittnerem, Ph.D.

Výroční zpráva DCGI za rok 2014 - (vloženo 26. 3. 2015)

Byla zveřejněna výroční zpráva DCGI za rok 2014, která je součástí výroční zprávy fakulty.

vz-dcgi-2014.jpg

Výstava SEMESTRALE (XIII) - vloženo 22.03.2015

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v zimním semestru akademického roku 2014/2015 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestralexiii-oprava.jpg

Zahájení výstavy ve čtvrtek 2. 4. 2015 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Oceněné práce:

Kresba: Vadim Petrov
Grafický design: Aleš Hrabalík
Mimořádné ocenění: Jan Plátek

Dokument EuroNews

EuroNews odvysílala reportáž o úspěšné spolupráci DCGI s filmovým průmyslem.

Místnost Triangle zabydlena! (vloženo 3.12.2015)

Katedra počítačové grafiky a interakce (DCGI) zprovoznila místnost s názvem Triangle, pracovnu či klub, kam je možné přijít a v příjemném prostředí pracovat na svém projektu (je zde několik monitorů pro připojení k notebooků), konzultovat látku či trénovat prezentace se svými kolegy (k dispozici je datový projektor a tabule) či jen přijít posedět a vypít kávu (sedací souprava i káva k obecnému použití).

Přístup sem mají všichni studenti, kteří pracují na bakalářkách a diplomkách vypsaných katedrou. Máme radost, že toho již řada z nich pravidelně využívá!

triangl1-brighter.jpg

Přednáška - Capturing the Real World with Commodity Depth Cameras (vloženo 31.10.2014)

Přednášející: Marc Stamminger (Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuremberg)

Datum konání: pátek 7. listopad 2014, 12:45 - 13:45
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

In this talk I describe methods to capture the real world around us using cheap commodity 3D-cameras such as the Microsoft Kinect or any of its successors. These cameras deliver 30 depth images per second, but each at only low quality. Yet, with the fusion of such a depth image stream, 3D-scans of decent quality can be made. I will describe extensions that make it possible to scan large scenes and show results from scanning sessions in an excavation site in Turkey. Another extension handles the realtime capturing of deformable objects such as faces, hands, or bodies. Finally, I will show a very recent new realtime approach combining depth and RGB-data to increase the resolution of the captured geometry.

Přednáška - Object Pose Estimation and Tracking with 3D Object Coordinates (vloženo 17.10.2014)

Přednášející: Stefan Gumhold (TU Dresden)

Datum konání: pátek 24. říjen 2014, 12:45 - 13:30
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

This work addresses the problem of estimating and tracking the 6D Pose of specific objects from a single RGB-D image. We present a flexible approach that can deal with generic objects, both textured and texture-less. The key new concept is a learned, intermediate representation in form of a dense 3D object coordinate estimate paired with a dense object labelling. Random forests are exploited to predict 3D object coordinates and object probability from local image patches. We pair this discriminative estimate with a generative explanation of the RGB-D image in an energy functional that is robustly minimized with a RANSAC like approach. Tracking is based on the particle filter framework for which we designed efficient proposal distributions in order to efficiently sample the six dimensional parameter space of object poses. The proposed approach allows for real-time tracking and is very robust to changes in lighting and to occlusions.

Výstava SEMESTRALE (XII) a otevření studentské pracovny TRIANGLE - vloženo 15.10.2014

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v letním semestru akademického roku 2013/2014 v rámci předmětů Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová) a KMA (Ing. Roman Berka, Ph.D., Ing. David Sedláček, Ph.D.) bude slavnostně zahájena spolu s otevřením nové pracovny TRIANGLE pro bakalanty a diplomanty DCGI.

semestralexii.jpg

Zahájení výstavy a otevření studentské pracovny v úterý 21.10.2014 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, Praha 2.

Oceněné práce:

Kresba: Stanislav Steidl
3D render: Martin Mazanec

Úspěch v soutěži o nejlepší diplomovou práci roku 2014 (vloženo 26.9.2014)

Vítězem soutěže o nejlepší diplomovou práci roku 2014 v soutěžní kategorii „Podnikové informační systémy, ostatní IT práce“ se stal student Vojtěch Krs (na fotografii stojící vlevo) se svou prací Sculpting in Virtual Reality. Vedoucím práce byl Ing. Ondřej Jamriška (na fotografii vpravo).

Výstava v Národní galerii - Lucie Svobodová: Maxwellova rovnice

luciesvobodova-maxwellovarovnice.jpg

Výstava v Národní galerii (Veletržní palác) je vrcholným uznáním celoživotních uměleckých aktivit akad. mal. Lucie Svobodové, členky Katedry počítačové grafiky a interakce (DCGI). Z jejího úspěchu máme velikou radost!

Katedra DCGI též přispěla k expozici vývojem speciálního software a hardware.

DCGI na prestižních konferencích SIGGRAPH, EGSR a HPG

Přednáška - GPU Ray Tracing - Concepts, Advances and Challenges (vloženo 13.6.2014)

Přednášející: Michael Guthe (University of Bayreuth)

Datum konání: čtvrtek 19. června 2014, 14:00 - 15:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

Due to the immense parallel processing power of modern graphics hardware, ray tracing algorithms and applications on the GPU have emerged. Depsite several architectural challanges, real-time recursive ray tracing has become possible. More sophisticated global illumination algorithms however still pose major challanges for efficient implementations on the GPU. After a short introduction into the programming model and the processing flow of GPUs, recent advances in real-time ray tracing will be discussed. These include acceleration data structures as well as a study of memory access and latency during intersection testing. In this context, the general problem of divergence and approaches to improve thread utilization will also be presented. The talk closes with an overview of techniques to implement more sophisticated global illumination algorithms like path tracing, bi-directional path tracing and Metropolis light transport, while putting an emphasis on the open problems in this field.

Výroční zpráva DCGI za rok 2013 - (vloženo 23.4.2014)

Byla zveřejněna výroční zpráva DCGI za rok 2013, která je součástí výroční zprávy fakulty.

vz-dcgi-2013.jpg

Pozice studentský výzkumný asistent a student doktorského studia

Detaily pro placenou pozici studentského výzkumného asistenta a pro doktorské studenty od zimního semestru 2014/2015 k dispozici v dokumentu PDF. Termín pro dodání dokumentů je 18. dubna 2014.

Výstava SEMESTRALE (XI) - vloženo 25.03.2014

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v zimním semestru akademického roku 2013/2014 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestralexi.jpg

Zahájení výstavy ve čtvrtek 3.4.2014 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Oceněné práce:

Kresba: Markéta Zadražilová
Grafický design: Šárka Sochorová

Přednáška - FurryBall verze 4.6 - implementace OptiX raytrace technik do rasterizačního GPU renderu (vloženo 14.3.2014)

Přednášející: Jan Tománek (majitel AAA studia, režisér a producent Kozího příběhu)

Datum konání: čtvrtek 20. března 2014, 14:30 - 15:30
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

Krátká exkurze do vývoje in-house rendereru FurryBall ve kterém vznikl film Kozí příběh se sýrem. Cesta od výhradně rasterizačního GPU renderu k implementaci pokročilých raytrace technik - Monte Carlo pathtracing (Realtime raytrace SSS, Reflexe, stíny a kompletní Indirect lighting). Spolupráce s Nvidia a jejich CUDA raytrace knihovnami OptiX. Ukázky výhod a nevýhod Rasterizace oproti Raytrace z praktického filmového pohledu a ideální spojení obou technik dohromady. Demonstrace realtime renderingu FurryBall přímo v Maya.

Pozn.: Přednáška bude prezentována 26.3.2014 na GTC v San Jose spolu s Nvidia OptiX.

Výstava Lucie Svobodové v galerii Nau (vloženo 3.3.2014)

nau_gallery_lucie_svobodova.jpg

Přednáška - Inverse Procedural Modeling (vloženo 27.11.2013)

Přednášející: Bedřich Beneš (Purdue University, USA)

Datum konání: pátek 6. prosince 2013, 11:00 - 12:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

Procedural modeling has proven to be is a powerful set of algorithms and techniques and it has been used for generation of a wide-variety of objects and effects. However, their definition is a tedious and non-intuitive task that is usually done either by experts, or by a trial and error approach. In this presentation, we will show some of our results in the field of inverse procedural modeling where we attampt to find a procedural representation of an existing object or a scene. Various examples of learning models from biology, urban models, and other procedural representations will be presented.

Odkaz na podrobnější informace o přednášejícím a přednášce.

Přednáška - Visual Computing beyond Pictures (vloženo 8.11.2013)

Přednášející: Martin Fuchs (University of Stuttgart)

Datum konání: pátek 15. listopadu 2013, 11:00 - 12:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Krátká anotace přednášky:

Visual computing encompasses a multitude of subjects which have evolved around a common goal: creating and understanding worlds with pictures. Recently, appearance fabrication has emerged as an exciting topic in visual computing: it addresses how to employ rapid manufacturing techniques in order to build tangible artifacts which have a predefined appearance. In this talk, I will present my contributions to appearance manufacturing, discussing passive reflectance field displays and printed subsurface scattering. Further, I will show how the use of rapid manufacturing techniques for computational photography enables refocusing images after they were taken.

Nový systém navigace pro nevidomé se zalíbil i v Paříži - vloženo 25.10.2013

Čeští technici se rozhodli spojit síly a vytvořit navigační systém pro nevidomé, který jim usnadní pohyb po městě. Projekt zahrnuje zdokonalení systému mobilní navigace, návrh speciálního náramku pomáhajícího s orientací v neznámém prostředí a v neposlední řadě také vytvoření hry komunikující s hráčem pomocí hmatu a tepla.

Celý článek na portálu tyden.cz
Web projektu Quido na ulab.cz
Video na YouTube

5 let katedry DCGI a výstava SEMESTRALE (X) - vloženo 25.09.2013

Oslava 5 let od založení katedry DCGI a Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v letním semestru akademického roku 2012/2013 v rámci předmětů Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová) a KMA (Ing. Roman Berka, Ph.D., Ing. David Sedláček).

semestralex.jpg

Oslava a zahájení výstavy v úterý 15.10.2013 v 18:00 ve skleněném atriu areálu ČVUT, Karlovo nám. 13, Praha 2.

Fotografie z oslavy jsou v aktualitách na webu FEL.

Oceněné práce:

Kresba: Štěpán Havelec
3D render: Tomáš Záruba

DCGI na prestižních konferencích SIGGRAPH, EGSR a CVPR

Přednáška - FurryBall GPU Renderer (vloženo 8.3.2013)

Datum konání: čtvrtek 14. března 14:30 - 15:30
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Přednášející: Jan Tománek (Art And Animation Studio)

Krátká anotace přednášky:

Přednáška o produkci celovečerního filmu „Kozí příběh se sýrem“ s využitím GPU rendereru FurryBall.

Výstava SEMESTRALE (IX) - vloženo 26.02.2013

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v zimním semestru akademického roku 2012/2013 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestraleix.jpg

Zahájení výstavy ve čtvrtek 7.3.2013 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Oceněné práce:

Kresba: Kateřina Ostrihoňová
Grafický design: Petr Hejhal

Výroční zpráva DCGI za rok 2012 - krátká verze (vloženo 25.1.2013)

Byla zveřejněna krátká verze výroční zprávy DCGI za rok 2012. Stane se součástí výroční zprávy fakulty.

Pozdrav z USA od našeho absolventa (vloženo 2.1.2013)

michal1.jpg michal2.jpg

Děkujeme za skvělé zprávy od absolventa oboru Počítačová grafika a doufáme, že stejně tak dobře se bude dařit i dalším našim absolventům, ať již v zahraničí či doma! (Pozn.: Nejedná se o reklamní podvrh - Michal Benátský skutečně absolvoval v roce 2011 a jeho diplomovou práci vedl. Ing. Jiří Bittner, Ph.D.)

Cena za nejlepší příspěvek na konferenci CogInfoCom 2012 (vloženo 17.12.2012)

Na konferenci CogInfoCom 2012 (3rd IEEE International Conference on Cognitive Infocommunications) konané v Košicích 2. až 5. prosince 2012 získali Jan Balata, Zdeněk Míkovec a Pavel Slavík ocenění za nejlepší příspěvek: Mutual Communication in Navigation of Visually Impaired.

diplom_coginfocom.jpg

Výstava SEMESTRALE (VIII) - vloženo 21.09.2012

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v letním semestru akademického roku 2011/2012 v rámci předmětů Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová) a KMA (Ing. Roman Berka, Ph.D., Ing. David Sedláček).

semestraleviii.jpg

Zahájení výstavy ve středu 3.10.2012 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Oceněné práce:

Kresba: Klára Hanyková
Grafický design: Richard Dobřichovský
3D: Tomáš Jarolímek

Úspěch v soutěži o nejlepší diplomovou práci roku 2012 (vloženo 20.9.2012)

Vítězem soutěže o nejlepší diplomovou práci roku 2012 v soutěžní kategorii „Flexibilní IT služby“ se stal student naší katedry David Vávra se svou prací Mobile Application for Group Expenses and Its Deployment. Vedoucím práce byl Ing. Zdeněk Míkovec, Ph.D..

The Chip Tune Music and Light Course - letní akademie 2012 - vloženo 3.4.2012

PULSEE - Prague University of Light & Sound Experimental Engineering

Institut intermédií v srpnu 2012 pořádá kreativní kurz v oblasti vývoje elektronických hudebních nástrojů na bázi vývojové platformy Arduino. Součástí bude vývoj vlastního nástroje s možností současného napojení na řízení profesionální osvětlovací soustavy. Další informace na anglické verzi této stránky a na http://pulsee.iim.cz.

Výstava SEMESTRALE (VII) - vloženo 6.3.2012

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v zimním semestru akademického roku 2011/2012 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

Zahájení výstavy ve čtvrtek 15.3.2012 v 17:30 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Vystavená díla můžete shlédnout do konce semestru.

Z laboratoře do Hollywoodu (vloženo 9.2.2012)

V aktuálním čísle časopisu Tecnicall vychází popularizační článek o práci Ing. Daniela Sýkory, Ph.D.

Inovace předmětu Testování uživatelských rozhraní a inovace vybavení laboratoře použitelnosti (vloženo 5.1.2012)

V rámci projektu FRVŠ č. 2279/2011 byla provedena inovace předmětu Testování uživatelských rozhraní. Stěžejní část inovace je převedení zaměření výuky předmětu Testování uživatelských rozhraní na uživatelské testování použitelnosti. Za tímto účelem bylo nakoupeno nové vybavení do laboratoře použitelnosti. Jedná se zejména o nákup a instalaci 2 licencí profesionální testovací aplikace Morae a vznik nového mobilního testovacího pracoviště sestávajícího se ze dvou notebooků, na nichž je také nainstalována aplikace Morae.

V rámci inovace obsahu předmětu vznikla nova přednáška o sběru a analýze dat (přednáška č. 6 - Sběr a analýza dat při uživatelských testech v laboratoři) a vzniklo několik nových dokumentů a prezentací pro práci s vybavením laboratoře, které jsou dostupné na stránkách předmětu v sekci Práce v laboratoři. Tato dokumentace bude využívána nejen v rámci výuky inovovaného předmětu, ale poslouží i jako provozní manuál laboratoře. Zakoupené vybavení bude využíváno nejen pro výuku inovovaného předmětu, ale i pro testování aplikací v rámci závěrečných diplomových a bakalářských prací.

Vítězství v programátorském maratonu HACKATON.CZ (vloženo 14.12.2011)

Programátorský maraton HACKATON.CZ v délce 24 hodin, organizovaný firmami Microsoft a Nokia ve dnech 8. a 9. 12. 2011, vyhrál tým ČVUT ve složení Mgr. Jiří Danihelka (katedra DCGI, FEL ČVUT), Bc. Jaroslav Minařík (student FEL) a Bc. Pavel Vaněček (student FIT). Zvítězili v náročné konkurenci týmů z MFF UK, VUT a dalších vysokých a středních škol z ČR. Úkolem bylo v omezeném čase 24 hodin vytvořit co nejlepší aplikaci na téma letošních vánoc pro smartphony Nokia. Jejich vítězná mobilní aplikace „Christmas Ease“ bude umístěna na Marketplace pro Windows Phone 7.

Obhajoba dizertační práce - vloženo 8.11.2011

Dne 11.11.2011 se v 13:30 bude v místnosti KN: E-205 konat obhajoba dizertační práce Ing. Ladislava Čmolíka

Název práce: Interactive Illustrative Visualization of 3D Models

Abstrakt:

In this thesis I deal with three problems related to interactive illustrative visualization of 3d models.

The first problem is visualization of interior structures. I present a novel method for visualization of interior structures. The method is capable to reveal all interior structures at once or to visually emphasize only several important 3d objects. The occlusion of the 3d objects is eliminated with opacity modulation. I combine several properties of the objects into the opacity of the 3d objects. To do so I use fuzzy sets, fuzzy logic and multi-criteria decision making.

The second problem is visualization of functional relations. I present a novel method for visualization of functional relations of selected part of the 3d model. The occlusion of the 3d objects is eliminated with method described above. The partonomic organization of the 3d model and contacts between individual 3d objects are utilized to estimate the functional relations. The main benefit of the method is in using the partonomic organization and contacts between the 3d objects as that they are domain independent. The results show that the method provides aesthetic visualization of functional relations.

The third problem is interconnection of verbal and visual information through external labeling. I present a novel method for computing the labeling of 3d illustrations in real-time. I show how to reduce the dimensionality of the problem and how to formulate the labeling problem as a multiple criteria optimization problem. I solve the optimization problem using fuzzy logic combined with greedy optimization. The results show that the method compares favorably to the state-of-the-art techniques for interactive external labeling.

All three presented methods achieve real-time performance and thus are suitable for generation of both static a interactive illustrations.

Výstava SEMESTRALE (VI) - vloženo 18.10.2011

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v letním semestru akademického roku 2010/2011 v rámci předmětů Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová) a KMA (Ing. Roman Berka, Ph.D., Ing. David Sedláček).

semestralevi.jpg

Zahájení výstavy ve středu 26.10.2011 v 17:00 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Oceněné práce:

Kresba: Daria Roik
3D video: Tomáš Pastýřík
3D: Jan Pavlovský & Jan Murin

HTC vyhlašuje grantovou soutěž pro studenty předmětů katedry počítačové grafiky a interakce (vloženo 3.10.2011)

Společnost HTC ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze vyhlašuje grantovou soutěž pro studenty dvou předmětů vyučovaných Katedrou počítačové grafiky a interakce (DCGI). Cílem je vývoj volně dostupných a užitečných aplikací pro operační systém Android pro nevidomé či jinak hendikepované lidi, které dokáží pomoci v běžném životě a ulehčit řadu denních úkonů. Pro autora aplikace s největším přínosem pro společnost je přichystána finanční odměna ve výši deset tisíc korun a tablet HTC Flyer. Společnost HTC tímto krokem navazuje na probíhající spolupráci s ČVUT, která byla oznámena v dubnu letošního roku. Tento konkrétní projekt se nyní zaměří speciálně na pomoc skupině nevidomých, zdravotně postižených a seniorů.

Do grantové soutěže se mohou zapojit pouze studenti předmětů NUR (Návrh uživatelských rozhraní) a PDA (Principy tvorby mobilních aplikací). Zájemci se u svých školitelů v určených termínech nahlásí a zvolí téma semestrální práce. Navrhovaná témata následně zástupci Katedry DCGI a HTC posoudí z pohledu funkčnosti a následně schválí, upraví či zamítnou.

Finální podobu semestrální práce je student povinen odevzdat na přelomu listopadu a prosince letošního roku. Po celou dobu tvorby aplikace je možné konzultovat práci se zadavateli i se cvičícími. Po odevzdání a kontrole všech prací v soutěži, nezávislá komise složená ze zástupců ČVUT a HTC vybere tři nejlepší práce, které odmění.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Úspěch v soutěži o nejlepší diplomovou práci roku (vloženo 3.10.2011)

Vítězem soutěže o nejlepší diplomovou práci roku 2011 v soutěžní kategorii „Podnikové informační systémy, ostatní IT práce“ se stal student naší katedry Pavel Cvetler (na obr. vpravo) se svou prací Navigace zrakově postižených osob v interiéru pomocí mobilních zařízení s dotykovým displejem. Vedoucím práce byl Ing. Jan Vystrčil.

Přednáška - Interaktivní mluvící hlava (vloženo 6.9.2011)

Datum konání: 15. září 2011 od 18:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Přednášející: Ladislav Kunc

Krátká anotace přednášky:

Mluvící hlavy a hlasové konverzační systémy představují speciální druh počítačových rozhraní. Pro většinu interakčních návrhářů jsou nepříliš známé a jejich použití má svá specifika jak pro ně, tak pro uživatele.

Pojďme se v přednášce zabývat současným stavem a budoucností konverzačních rozhraní, jejich výzkumem, výhodami a problémy, které přinášejí. Jaká jsou možná praktická využití těchto rozhraní? Jak se co nejvíce přiblížit interakci člověka s člověkem? A to vše včetně ukázek takových rozhraní.

O autorovi:

Autor se věnuje výzkumu v oblasti konverzačních rozhraní již pět let po dobu svého doktorandského studia pod společným vedením katedry počítačové grafiky a interakce a výzkumného oddělení Watson Research IBM v Praze.

Cena za nejlepší příspěvek na konferenci NPAR 2011

Na konferenci NPAR 2011 (International Symposium on Non-Photorealistic Animation and Rendering) konané ve Vancouveru 5. až 7. sprna 2011 získali Daniel Sýkora, Mirela Ben-Chen, Martin Čadík, Brian Whited a Maryann Simmons ocenění za nejlepší příspěvek (v oboru počítačové animace): TexToons: Practical Texture Mapping for Hand-drawn Cartoon Animations.

diplom_npar11.jpg

Cena za nejlepší prezentaci na CESCG 2011

Student Jakub Hušek získal cenu za nejlepší prezentaci na studentské konferenci CESCG 2011. Prezentoval příspěvek Multi-touch Table with Image Capturing, který vytvořil v rámci své diplomové práce vedené Ing. Miroslavem Macíkem z DCGI.

cescg-award-2011-700pt.jpg

Otevření mobilní laboratoře ČVUT a HTC

Výstava SEMESTRALE (V) - vloženo 01.03.2011

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v zimním semestru školního roku 2010/2011 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestrale5.jpg

Zahájení výstavy ve čtvrtek 10.3.2011 v 17:00 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Napsali o nás

Přednáška Moderování testů použitelnosti (vloženo 6.1.2011)

Datum konání: 24. ledna 2011 od 18:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Přednášející: Jakub Franc

Krátká anotace přednášky:

Úloha moderátora testů použitelnosti vyžaduje určitý soubor dovedností, které lze získat cíleným tréninkem a praxí. Autor přednášky vyvozuje několik základních poznatků, které by měly pomoci s osvojováním si těchto dovedností díky lepšímu pochopení psychologického podkladu testové situace, a to jak na straně participanta, tak i moderátora. Klade si za cíl v přednášce zodpovědět tyto otázky: Jaká je role moderátora v testech použitelnosti? V jakém rozpoložení participanti na test přicházejí? Jak s nimi efektivně pracovat? Jak zajistit objektivitu testů? K čemu je dobrá sebereflexe? S jakými typy participantů se můžeme setkat? Jak pracovat s problematickými participanty? Jakých chyb se vyvarovat?

Výsledky studentské soutěže PF2011 (vloženo 22.12.2010)

1. Místo 2. Místo 3. Místo 4. Místo
Matoušek Jiří Vaňko Martin Michnová Mária Roik Daria
1. Místo 2. Místo 3. Místo
Odměna 1000 Kč Odměna 500 Kč Odměna 200 Kč

Studentská soutěž o logo pro novoročenku DCGI 2011 (vloženo 27.10.2010)

Od 1.11.2010 bude na katedře probíhat studentská grafická soutěž. Cílem je vytvoření loga na novoročenku DCGI pro rok 2011. Soutěže se mohou zúčastnit všichni studenti. Uzávěrka soutěže je 15.12.2010. Po tomto datu proběhne hodnocení návrhů katederní komisí a vítěz soutěže bude informován prostřednictvím e-mailu.

Pro tři nejlepší návrhy jsou připraveny odměny ve výši 1.000, 500 a 200 Kč. Samozřejmostí je i zveřejnění nejlepších návrhů na webu DCGI.

Své návrhy posílejte zabaleny v archivu ZIP na adresu soutez@dcgi.felk.cvut.cz

Podmínky soutěže:

 • návrhy musí být přiloženy v rastrovém formátu JPG
  • minimální velikost 250×100 px
  • maximální velikost 800×300 px nebo 300 kB
 • návrhy musí být v některém z vektorových formátů (ideálně Adobe PSD) bez omezení na velikost
 • návrhy musí obsahovat text PF 2011 a logo DCGI
 • každý soutěžící může zaslat několik návrhů
 • ke každému návrhu může být přiložen stručný textový popis (v případě, že to autor uzná za vhodné)

Výstava SEMESTRALE (IV) vloženo 4.10.2010

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v letním semestru školního roku 2009/2010 v rámci předmětů:

 • Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).
 • Kurz multimediálních aplikací (garant předmětu: Ing. Roman Berka, Ph.D.)

Zahájení výstavy ve čtvrtek 14.10.2010 v 17:00 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

Přednáška Take Heed - Helping Users Manage Their Own Attention (vloženo 5.11.2010)

Datum konání: 10. listopadu 2010 od 18:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Přednášející: Conrad Albrecht-Buehler

Conrad pracuje ve společnosti VMware v Kalifornii jako UX designer a vývojář experimentálních uživatelských rozhraní, zobrazujicích velké množství komplexních dat. Je nositelem titulu Ph.D. z Northwestern University v oboru human-computer interaction. Vedoucím jeho Ph.D. práce byl slavný Don Norman (http://www.jnd.org/).

Krátká anotace přednášky:

Throughout their day, a user's attention is frequently being torn in many directions by the technology in their life. As they monitor the many things that are important to them, they often waste their time attending to situations that don't need their attention, or are unexpectedly interrupted by situations that they did not see coming. Conrad will talk about what designers can do to empower their users to define what they want to pay attention to and what they want to ignore, and ultimately how to help them make tactical decisions about their time.

Článek o 3D Mobile Talking Head získal ocenění BEST PAPER AWARD na Workshopu SiMPE 2010 !!! vloženo 30.9.2010

Článek nazvaný „3D Talking-Head Interface to Voice-Interactive Services on Mobile Phones“ od autorů Jiří Danihelka, Roman Hák, Lukáš Kencl a Jiří Žára získal na workshopu SiMPE (5th Workshop on Speech in Mobile and Pervasive Environments) při konferenci ACM MobileHCI 2010 v září 2010 v Lisabonu v Portugalsku ocenění BEST PAPER AWARD (nejlepší příspěvek). Blahopřejeme k výbornému výsledku na mezinárodním workshopu a ke skvělému úspěchu projektu 3D Mobile Internet. Laskavé poděkování směřuje také k Nadaci Vodafone Česká republika za trvalou podporu projektu.

Poster 2010 - Best Poster Award vloženo 30.05.2010

Na studentské konferenci POSTER 2010 byl jako čtvrtý nejlepší příspěvek v sekci Informatics and Cybernetics oceněn poster nazvaný Physical Exercises for Seniors in iDTV Environment autorského týmu Filip Hanzl a Radek Bien.

Cena za nejlepší prezentaci na CESCG 2010 vloženo 15.5.2010

Náš student Ondřej Jamriška získal první cenu za nejlepší článek na studentské konferenci CESCG 2010. Oceněná práce Interactive Ray Tracing of Distance Fields byla předmětem bakalářské práce pod vedením Ing. Vlastimila Havrana, Ph.D.

Eurographics 2010 Best Paper Award vloženo 11.05.2010

Na prestižní konferenci Eurographics 2010, která se konala 3.-7.5.2010 v Norrköpingu, Švédsko, získal autorský tým ve složení Daniel Sýkora, David Sedláček, Sun Jinchao, John Dingliana a Steven Collins cenu za nejlepší příspěvek (Günter Enderle Award). Oceněný příspěvek s názvem

Adding Depth to Cartoons Using Sparse Depth (In)equalities

byl současně publikován v časopise Computer Graphics Forum (Vol. 29, Nr. 2).

Hlavní autor, Daniel Sýkora, působí po úspěšném ukončení doktorského studia (školitel prof. Žára) na Trinity College Dublin, David Sedláček je studentem doktorského studia na FEL ČVUT (školitel prof. Žára).

Reprezentace DCGI na Pražském maratonu vloženo 09.05.2010

Tým reprezentující katedru v kategorii firemních štafet zdolal maratonskou vzdálenost v čase 3:20:33, čímž se umístil mezi štafetami na pěkném 48. místě.

Odkaz: výsledkové listiny, fotogalerie

Přednáška SÉMIOTIKA - NÁSTROJ PRO LEPŠÍ UX? vloženo 27.04.2010

Teorie znaků (sémiotika) dovede z uživatelského rozhraní či interakce člověka a počítače vytěžit zajímavé informace, které by s jinými metodami zůstaly skryty. Poskytuje vhledy nejen pro analýzu potřeb, ale i pro design nebo evaluaci.

Cílem této přednášky je seznámit posluchače s vlivem sémiotiky na UX a s využitím sémiotických metod pro design a evaluaci uživatelských rozhraní.

Posluchači se dozví, co je to sémiotika interakce, proč by je mohla zajímat, a jak ji mohou využít pro budování lepšího uživatelského prožitku.

Přednáší: Jan Brejcha je doktorandem Studií nových médií při Ústavu informační vědy a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Praha. Zabývá se sémiotickou a lingvistickou analýzou uživatelských rozhraní a jejich interakce s uživatelem. V tomto oboru pracuje jako lektor a konzultant.

Datum konání: 29. dubna 2010 od 18:00
Místo konání: ČVUT FEL, posluchárna KN:E-301 (Karlovo náměstí 13, Praha 2)

Výstava SEMESTRALE (III) vloženo 07.03.2010

Výstava prací studentů oboru Web a Multimedia (program STM) vzniklých v zimním semestru školního roku 2009/2010 v rámci předmětu Grafická tvorba (vede Akad. mal. Lucie Svobodová).

semestrale3.jpg

Zahájení výstavy ve středu 10.3.2010 v 17:00 v prostorách katedry DCGI, Karlovo nám. 13, 3. patro.

BBC News on i2home vloženo 16.02.2010

Tým ČVUT úspěšně obhájil mezinárodní projekt i2home. O projektu zároveň natočila reportáž televize BBC.
Videa najdete na následujících odkazech:
BBC News on i2home
BBC News i2home technology

Institut Intermedií vloženo 03.02.2010

Institut intermedií, který je úzce personálně propojen z DCGI, vznikl jako společné pracoviště ČVUT a Akademie múzických uměni v Praze. Jeho cílem je vytvářet prostor pro mezioborovou spolupráci studentů technické školy a studentů uměleckých oborů. V oblasti počítačové grafiky, virtuální reality a multimedií se tato spolupráce přímo nabízí. Jedna ze jmenovaných oblastí- virtuální realita - kterou se jak IIM tak DCGI zabývá, tentokrát zaujala redaktory nového publicistického pořadu PORT České televize. Vznikl tak jeden díl, věnovaný virtuální realitě, v němž vystupují experti z jmenovaných pracovišť spolu s kolegy z dalšího pracoviště brněnské Masarykovy univerzity. Byl tak učiněn další krok v propagaci zajímavého vědního oboru směrem k veřejnosti což zvláště v dnešní době považujeme za velmi důležité. Roman Berka - ředitel IIM) Česká televize PORT

Laboratoř Interoperability společnosti Microsoft na ČVUT. vloženo 26.01.2010

Laboratoř interoperability, jinak také Interoperability Lab (zkráceně IOL) je společným projektem ČVUT FEL a společnosti Microsoft, koordinovaným Centrem znalostního managementu (CZM). Jeho hlavním záměrem je řešit problematiku propojování různých technologií a to jak z hlediska výzkumu a vývoje (řešení konkrétního problému), tak i z hlediska sdílení a rozšiřování znalostí ve výuce i v komunitách. Záměr zakladatelů IOL je vytvořit prestižní nezávislé pracoviště, které bude vyhledáváno špičkovými odborníky, institucemi i firmami zabývajícími se návrhem nebo vývojem multiplatformních řešení, a to jak v rámci České republiky, tak i v zahraničí. ČVUT dává tomuto projektu záštitu a garanci nezávislosti, Microsoft naproti tomu přináší praktické uplatnění znalostí i výsledků vývoje. IOL ale nebude omezen na spolupráci ČVUT a Microsoft. Jeho smyslem je naopak co největší otevřenost vůči ostatním subjektům, ať již jednotlivcům z řad vývojářů či uživatelů, tak i organizacím z komerčního i nekomerčního prostředí. Interoperability Lab

Projekt VERITAS vloženo 20.01.2010

Katedra počítačové grafiky a interakce je jedním z partnerů nového projektu VERITAS financovaného ze 7. rámcového programu EU. Projekt VERITAS je zaměřen na vývoj otevřené platformy pro vestavěnou podporu přístupnosti ve všech fázích vývoje produktů z oblasti informačních technologií, ale i produktů z jiných oblastí. Cílem je navrhnout a realizovat simulační testování na bázi virtuální reality při vývoji a návrhu produktu v rozmanitých aplikačních oblastech jako je automobilový průmysl, inteligentní budovy, zábavní průmysl či osobní zdravotní péče. Projekt usiluje o to, aby budoucí výrobky a služby byly systematicky navrhovány pro všechny skupiny uživatelů včetně handicapovaných a seniorů.

Archiv událostí

Za obsah stránky zodpovídá: Ing. Jaroslav Sloup
 
cs/events/main.txt (18347 ) · Poslední úprava: 29.03.2017 - 18:06 autor: Žára Jiří